betlémy

Vystřihovací papírové betlémy vytváříme od roku 2009, vydali jsme zatím šest větších betlémů. Některé jejich kompozice vycházejí z fantazie, nejsou usazeny v konkrétní krajině, jiné kulisy mají základ v konkrétních městech. Při výběru motivů a ve výtvarném zpracování je Pavel ovlivněný převážně vzpomínkami z dětství na papírový betlém s venkovskou atmosférou a barvitým propracováním řemeslnických profesí od Jiřího Škopka, na důmyslné skládačky Vojtěcha Kubašty a zlidovělé ilustrace od Josefa Lady a Mikoláše Alše, nebo na impozantní pohyblivý betlém třebechovický.
Technický popis a možnost objednat betlémy
a další vánoční zboží, které vydáváme
ve vlastním nákladu:

Ausländische Interessenten für unsere Weihnachtskrippe können zur Bestellung das Online Shop der Buchhandlung Horáčkovi nutzen.
Zu den Weihnachtskrippen schicken wir Ihnen gerne auch die Bastelanleitungen auf Englisch oder auf Deutsch. Kontaktieren Sie uns unter E-mail.
 
If you live abroad and are interested in our nativity scenes, you can order using the following link: Bookshop Horáčkovi
Should you need assembly instructions in English or German, we will be glad to send them to you. Contact us at E-mail.

V letošním roce jsme připravili pro nakladatelství Albi nový betlém. Je to betlém vysekávaný, který se po otevření sám složí do prostorového dioramatu. S pomocí Albi tužky, kterou je potřeba k betlému zakoupit zvlášť, si navíc můžete přehrát 12 tradičních koled, nazpívaných Kühnovým dětským sborem. Po kliknutí tužkou na jednotlivá místa betlému se také dovíte různé informace o jednotlivých postavách a předmětech v něm zobrazených a pak si můžete zkusit zahrát kvíz.
betlem albi3.jpg
betlem albi2.jpg
betlem albi.jpg
Ilustrace: Pavel Pecina; text: Eva Nejedlová; namluvil: Lukáš Hlavica. Betlém je možné zakoupit v prodejnách Albi, knihkupectvích nebo na eshopu Albi: https://eshop.albi.cz/kouzelne-cteni-betlem/
Plansky-1.jpg

Betlém s kulisou města Planá z roku 2015 je velká vystřihovánka, která se skládá ze dvou archů s pozadím a s více než čtyřiceti stavěcími figurkami darovníků a zvířat.

vanocni prani vinari.jpg
Nové vánoční přání s motivem betlémových darovníků vzniklo v roce 2015. V dalších motivech s podobným principem jednoduché vystřihovánky máme v úmyslu pokračovat dále.
betlem_pohyblivy.jpg
Na stavebnici pohyblivého betlému jsme spolupracovali s Ivanem Svobodou, majitelem a hlavním vývojářem firmy Voltík. Vytvořili jsme ilustrace jednotlivých figurek a prostředí a také vnější design obalu této stavebnice.
betlem_chrudim.jpg

V létě roku 2014 se Pavel poprvé rozhodl, že vytvoří betlém, jehož prostředí bude mít skutečný základ. Betlémský výjev vsadil do svého rodného města Chrudimi.

Zvolil si architektonicky zajímavé období
 před postupným bouráním městského opevnění. Jako inspiraci pro kresbu betlémové dáliny využil vedutu města zpracovanou na dřevořezu Jana Willenberga z roku 1602, která zachycuje pohled z konce 16. století. Kromě hradeb jsou na grafickém listu patrné i další, dnes nedochované části města. Západní část na dřevořezu bohužel chybí, takže bylo nutné doplnit prostředí i z jiných historických zdrojů.

Skládačku pojal jako netradiční betlém rohový. Po složení a slepení je prostorové diorama kompaktní a připomíná kukátkové divadélko s předsazeným portálem a navrstvenými kulisami. Graficky jsme zpracovali i zadní černobílou stranu a umístili na ní malou historickou vedutu s motivem města a s popisy významných staveb.

BETLEM_novy.jpg
Vystřihovací kartonový betlém s motivem podhorské vesnice je jednoduchá vystřihovánka složená ze čtyř hlavních dílů. Betlém se pomocí zářezů pouze sesadí do sebe a je možné jej opět rozebrat. 
betlemNZM.jpg
Podhorský betlém byl vystaven v roce 2015 v Národním zemědělském muzeu v Praze. Kurátorce Mgr. Lucii Kubáskové a výtvarnici MgA. Kateřině Závodové se podařilo tento náš stolní betlém zvětšit do životní velikosti.
betlém3.jpg
Malé stolní betlémy, prozatím ve třech druzích motivů, jsme začali vytvářet v roce 2009. Betlém má jednoduchý výsek, který umožní jeho postavení na podložku a zároveň vytváří prostorový dojem výjevu.

Motiv s českým betlémem na velké vánoční přání jsme vytvořili v roce 2012 pro firmu Albi.

vanocni.prani_albi.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one